Uwaga: Wydawnictwo Fijorr funkcjonuje obecnie jako imprint wydawnictwa Feedom Publishing. Przeczytaj komunikat

Ekonomia i etyka własności prywatnej

chat-dymki
0
  • Autor:Hans Hermann Hoppe
  • Kategoria:Libertarianizm
  • Oryginalny tytuł:The Economics and Ethics of Private Property. Studies in Political Economy and Philosophy
  • Tłumaczenie:Karol Nowacki
  • ISBN:978-83-89812-75-4
  • Strony:446
  • Ebook:Niedostępny
Zamów w naszym sklepie Tagi: , ,

Hans Hermann Hoppe, to jeden z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli libertarianizmu oraz Austriackiej Szkoły Ekonomicznej, a zarazem najwybitniejszy uczeń jednego z liderów ASE, Murraya N. Rothbarda. Ekonomia i etyka własności prywatnej, to druga już – po Demokracja, bóg który zawiódł – pozycja tego autora wydana przez Fijorr Publishing. W Ekonomii i etyce…przeszedł samego siebie. Rozprawia się z socjaldemokracją, interwencjonizmem, państwem opiekuńczym i teoriami ekonomii dobrobytu, wykazując ich miałkość intelektualną, żeby nie powiedzieć utopię, a nawet fałsz. Prawie 450 stron intelektualnej rozkoszy!

Przedmowa

Upadek socjalizmu w całej Europie Wschodniej, uwidoczniony w najbardziej dramatyczny sposób przez wydarzenia 9 listopada 1989, dnia, który na zawsze zostanie zapamiętany, kiedy Niemcy ze Wschodu i Zachodu zjednoczyli się, poruszeni i uradowani, na szczycie Muru Berlińskiego, przydał centralnej tezie niniejszego tomu większego poparcia i aktualności niż kiedykolwiek mogłem liczyć.

Wstęp
(fragmenty)

Bez względu na to, czy te rozważania dotyczą tematów gospodarczych, takich jak zatrudnienie, odsetki, pieniądz, bankowość, cykle koniunkturalne, podatki, dobra publiczne lub wzrost, problemów filozoficznych, jak podstawy wiedzy oraz w szczególności związek ekonomii z etyką, czy też rekonstrukcji i teoretycznego wyjaśnienia zjawisk historycznych i socjologicznych, jak wyzysk, powstanie i upadek cywilizacji, polityka międzynarodowa, wojna, imperializm, rola idei i ruchów ideologicznych w przebiegu ewolucji społecznej – wszystkie prowadzą ostatecznie do tylko jednego wniosku: prawo własności prywatnej jest niewątpliwie słuszną, absolutną zasadą i podstawą ciągłego, „optymalnego” postępu gospodarczego. Do powstania z ruin socjalizmu i przezwyciężenia stagnacji zachodnich państw opiekuńczych może wystarczyć wyłącznie bezkompromisowa prywatyzacja wszelkiej uspołecznionej, czyli państwowej własności oraz ustanowienie społeczeństwa opartego na umowach i poszanowaniu absolutnego charakteru prawa własności prywatnej.

Errata

Poniżej zamieszczamy erratę w postaci pliku PDF.

Hoppe-errata